Mi az ECDL? Angol mozaikszó, ami nagyjából annyit jelent, hogy tudod használni a számítógépet. Eredetileg nem operációs rendszerhez vagy programhoz kötött, de mindenki a Windowst és a Microsoft Office programcsomagot preferálja. Ahhoz, hogy kézhez kapd az ECDL bizonyítványod, modulvizsgákat kell tenned. Mindenképpen kell vizsgáznod operációs rendszerekből, szövegszerkesztésből és az információ és kommunikáció modulból, ezekhez még választanod kell egyet – legtöbbször a táblázatkezelést vagy a prezentációt ajánlják. Ha négy modulból vizsgázol, ECDL Start bizonyítványt állítanak ki a nevedre, az ECDL Full három modullal több: adatbázis-kezelésből és IT alapismeretekből is vizsgázni kell, a harmadik a táblázatkezelés vagy prezentáció. Természetesen azonnal Full vizsgát is lehet vállalni.
Miért jó ez Neked? A felkészülés rengeteg kompetenciát fejleszt: megtanít logikusan gondolkodni, rendszerbe szervezni a munkádat, pontos, precíz munkát vár el, gyorsan kell dolgozni, ugyanis minden feladat megoldására 45 perced van. A jelszó tehát: gyakorolni, gyakorolni, gyakorolni. A példatár mindenki számára hozzáférhető, ilyen módon begyakorolható. Ha van már jogosítványod, az IT vizsga menete ismerős lesz számodra: olyan tesztprogram, mint a KRESZ teszt, a kérdések száma viszont sokkal több. Ráadásul nem csak egy helyes megoldás van, némelyik kérdésre több, némelyikre egy sem. Nincs mese, az IT-re tanulni kell! Persze a többire is kell, de nem kérnek lehetetlent. Egy gyakorlati feladatot kell megcsinálnod, de azt hibátlanul vagy minimális hibával. Suli mellett tanfolyam nélkül is elsajátítható, persze csak akkor, ha a számítástechnika óra nem internetezést és játékot foglal magában.
Operációs rendszerek modul esetében tudnod kell mappákat létrehozni, egyszerű kérdésekre válaszolni, másolni, áthelyezni, törölni, keresni, tömöríteni és vírust ellenőrizni. Ezek mind olyan feladatok, amiket a mindennapjaidban is használsz, fejleszti a logikád és az áttekintő-képességed. Szövegszerkesztés vizsgán egy A/4-es papírt kapsz, a feladatod, hogy a szöveg pontos mását készítsd el. A modul megkívánja még, hogy körlevelet tudj létrehozni. Ez esetben ne azokra a bosszantó e-mail-ekre gondolj, hanem az olyan levelekre, amelyek tartalma azonos, azonban egyes szövegrészek különbözőek. Word program és pár kattintás – megtanulható és nagyon hasznos: használatával rengeteg időt takarítasz meg, a logikád és a rendszerező-képességed is fejleszted. Információ és kommunikáció – mit is takar a modul? Egyszerű. Levelezés és internet-használat: e-mail-t kell küldened és adatokat kell megkeresned az interneten. Általános tapasztalat: ez a legkönnyebb, a vizsgázók nagy része húsz percen belül befejezi. Az összes többi modulnál kapsz egy félig elkészített fájlt, amit be kell fejezned vagy át kell alakítanod a megadott instrukciók szerint. Bonyolultnak tűnik? Ugye nem?
A vizsga nincs életkorhoz kötve, így bármikor leteheted. Az országban számos helyen van rá lehetőséged, ezeket a vizsgaközpontokat megtalálod a www.ecdl.hu oldalon. A vizsgák időpontjairól az egyes helyszíneken érdeklődhetsz.
Tökéletes alaptudás, ha nem szeretnél informatikából érettségizni. További tanulmányaid során bizonyára hasznát fogod venni a tudásodnak, képes leszel gyors és pontos munkára, rendszerezni tudod majd a rád zúduló információmennyiséget. Arról nem is beszélve, hogy a tanáraid által kért dolgozatokat, prezentációkat pikk¬pakk elkészíted. Nagyon sokat számít a munkád külalakja, ezzel az egyszerű vizsgával és egy kis kreativitással azt is megtanulhatod, hogy az igényes, szép munkához nem kell sokkal több idő.
Ha informatikából szeretnél érettségizni, akkor inkább az érettségit ajánlom, ugyanis az ECDL-lel nem tudod kiváltani – pedig van olyan modul, amelyik nehezebb, mint az érettségi feladat. Viszont, ha 2005 után érettségiztél, a jeles informatika érettségidért cserébe egy jelképes összeg befizetése után ECDL bizonyítványt állítanak ki a nevedre.
Az ECDL használható tudás. Hasznos a mindennapi számítógépes munkához, valamint tökéletes megalapozása a továbbtanulásnak.
Bogi
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése